Jaka to historia?

Film przedstawia cztery miesiące budżetu partycypacyjnego w Comunie 9, które historia odzwierciedla historię miasta – działalność lokalnych karteli narkotykowych, slumsy, lokalna wojna między sąsiedztwami a z drugiej storny, mobilizacja mieszkańców i mieszkanek przeciwko przemocy i biedzie.

Od lipca do listopada 2013 towarzyszyłyśmy lokalnym liderom i liderkom w procesie deliberacji nad rozwiązaniami problemów ich sąsiedztw. Widzowie zobaczą jak usiłują oni zidentyfikować potrzeby społeczności, negocjują z administracją, dyskutują, starają się ustalić propozycje projektów i mobilizują sąsiadów do współdziałania.

Naszą przewodniczką zarówno po procesie budżetu partycypacyjnego, jak i dzielnicy była Sandra, lokalna liderka i pracowniczka urzędu miasta. Jest ona pośredniczką między administracją a społecznością lokalną. Ta matka dwóch synów, zawsze pełna współczucia i szczerej wiary w ludzi, nie pozostaje bezkrytyczna wobec systemu.

Podmiotem demokracji partycypacyjnej jest społeczność lokalna. Dlatego w filmie nie zabraknie fragmentów o społeczności i rezultatach pracy społecznej. W filmie poznajemy: Eleny, Afro-Kolumbijkę, dla której kultura jest międzygeneracyjnym i ponadklasowym językiem; Johnatana, młodego dziennikarza, wykorzystującego nowoczesne technologie, żeby połączyć swoją dzielnicę z resztą świata: Teo, kiedyś uczestnika programów socjalnych, który stał się wzorem do naśladowania dla młodych artystów. I Adrianę, lokalną liderkę, która pokaże nam na czym polega praca społeczna. Wszystkie te osoby pracują na rzecz własnej wspólnoty, próbując wprowadzić  w życie demokratyczne ideały, co  nie zawsze się udaje. W zderzeniu z prawem, kulturą administracyjną, tradycjami patriarchalnymi i partykularnymi interesami mają trudne zadanie do wykonania.