Bohaterki i bohaterowie

Sandra Liliana Rios

Sandra jest zaangażowana  w działalność społeczną od czasów szkolnych. Już w liceum podjęła temat przemocy wśród młodzieży. Wspólnie z rówieśnikami chciała sprzeciwić się przekonaniu, że pochodzenie z biednych dzielnic Medellin równoznaczne jest z przyłączeniem się do gangu lub innej grupy zbrojnej. Od lat związana jest z Fundacją Fe y Alegria – uważa, że to właśnie ta organizacja ukształtowała jej światopogląd. To również tam znalazła zatrudnienie; pracowała przede wszystkim z dziećmi, młodzieżą i kobietami.

W budżet partycypacyjny zaangażowała się jako lokalna liderka, a z czasem rozpoczęła pracę z Urzędem Miasta jako dinamizadora – pośredniczka między społecznością a administracją. Sandra stała się naszą przewodniczką i przyjaciółką, która cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania.

Adriana Giraldo Soto

Adriana Giraldo, nazywana Americaną, mieszka w sąsiedztwie ‘Jesus’. Była  naszą przewodniczką po Dzielnicy 9 i tłumaczką lokalnej kultury. Ona też pierwsza uwierzyła, że nasz film ma sens i zawsze udzielała nam niezbędnego wsparcia.

Americana buduje i wspiera społeczność lokalną od wielu lat. Obecnie działa na rzecz kultury i ochrony środowiska, głównie w najwyżej położonych osiedlach Dzielnicy 9. Jest wierną fanką wszystkich zespołów hip-hopowych z Dzielnicy 9.

Nidia Montes

Nidia jest prezeską organizacji społecznej działające w sąsiedztwie Gerona. Pracuje z dziećmi i działa na rzecz kobiet w dzielnicy. Na początku nieśmiała, okazała się być osobą posiadającą ogromną wiedzę na temat swojego sąsiedztwa.

Elena de Arco

Dona Elena mieszka w sąsiedztwie Los Cerros, w sektorze La Pastora. Jest współzałożycielką grupy tanecznej seniorów i seniorek, a także animatorką życia kulturalnego w społeczności. Dzięki środkom z budżetu partycypacyjnego oraz wsparciu sąsiadów i sąsiadek wybudowała dom kultury, Club de Vida, który jest miejscem spotkania dla członków i członkiń wspólnoty. Odbywają się tam zajęcia dla dzieci, młodzieży czy osób starszych. Z pewnością można ją nazwać lokalną bohaterką, bo słyszałyśmy o niej na długo przed jej poznaniem. Otworzyła przed nami Club de Vida, pozwoliła nam obserwować i nagrywać wszystkie wydarzenia i pożegnała nas zapewniając, że La Pastora  jest miejscem, do którego zawsze możemy wrócić.

Doris Guzman

Doña Doris jest jedną z założycielek nielegalnego osiedla, znanego dzisiaj jako sąsiedztwo ‘8 de marzo’ (8 marca). Drogi, chodniki, lokalna szkoła? To między innymi jej zasługa. Obecnie jej głównym celem jest zapewnienie wsparcia finansowego dla młodzieży, która chce kontynuować edukację po liceum.

Johnatan Marin

Johnatan to jeden z młodych liderów zaangażowanych w budżet partycypacyjny. Założyciel czasopisma ‘Interactuando con la 9’, współtworzy lokalne media, stara się zapewnić mieszkańcom i mieszkankom dostęp do nowych technologii, poprzez organizację darmowych kursów i warsztatów. Jonatan jest tym typem lidera, z którym należy się umawiać na wywiad z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Byłyśmy pod wrażeniem jego doświadczenia i krytycznego spojrzenia na proces budżetu partycypacyjnego w Medellin. Jako jeden z niewielu naszych rozmówców i rozmówczyń opowiadał o wyzwaniach, jakie stoją przed młodymi ludźmi, którzy chcą pracować na rzecz społeczności lokalnej.

 Teobaldo Caraballo

Kiedyś uczestnik zajęć oferowanych przez urząd miasta, teraz pracuje z młodzieżą z ramienia Sekretariatu Praw Człowieka i animuje życie kulturalne w Dzielnicy 9. Jest również członkiem zespołu Real Esencia, którego utwory wykorzystałyśmy w filmie. Teo jest ogromnym autorytetem dla początkujących artystów w Dzielnicy 9, on sam udziela ogromnego wsparcia młodszym kolegom i koleżankom. Spotykałyśmy go na każdym koncercie, każdym pokazie tańca, każdym festiwalu w dzielnicy 9 na przestrzeni 5 miesięcy.

Rap del Vientre

Grupa powstała w 2010, składa się z trzech raperów: S.Aguinaga, Daba & Smack. Mają własne studio nagraniowe,  w którym niedawno nagrali nową płytę ‘Coctel de Ideas’ (Koktail idei). W każdy czwartek spotykają się w Parku Milagrosa z innymi raperami z dzielnicy, aby wspólnie improwizować. Podczas jednej z takich wieczorów towarzyszyłyśmy im z kamerą.

Los Ingenieros

Grupa muzyczna z 8 de Marzo, najwyżej położonego sąsiedztwa Dzielnicy 9, odwołująca się do swojego afrykańskiego pochodzenia. Ich muzyka to Urbano-Pacifico – połączenie reggaetonu, hip hopu, rapu i tradycyjnych rytmów kolumbijskich. Miałyśmy okazję obserwować ich podczas występu w sądziedztwie, ważnego partycypacyjnego wydarzenia w dzielnicy i dużego festiwalu.